Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asuka (飛鳥)

Zde se nacházel císařský palác a nejstarší buddhistický chrám v Japonsku Asukadera (zal. 596), který byl původně třikrát větší než nejstarší existující buddhistický chrám v Japonsku Hórjú-dži. Dnes na jeho místě stojí malý chrám ukrývající měděnou sochu sedícího Buddhy Šákjamuního. V lokalitě je soustředěno mnoho specifických japonských vyvýšených hrobek kofun, míst odpočinku členů tehdejších vlivných rodů.

Hórjú-dži (法隆寺 / Horyu-ji)

Tento chrámový komplex sekty Hossó založil v r. 607 regent princ Šótoku. Byl centrem raného japonského buddhismu. Hlavní síň se sochou Buddhy a pětistupňová pagoda se nacházejí v západní části komplexu. Jsou to nejstarší dřevěné stavby na světě. Chrám je doslova pokladnicí asuckého umění (sošky, mandaly, nástěnné malby). Od roku 1993 je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Tódai-dži (東大寺 / Todai-ji)

Chrám buddhistické sekty Kegon, jeden ze sedmi velkých narských chrámů. Byl postaven v roce 745 císařem Šómu na severovýchodě města Nara. Tódaidži je největší dřevěná stavba na světě. Uvnitř se nachází obří socha Buddhy (Birušany), největší v Japonsku. Od roku 1998 je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Šósó-in (正倉院 / Shoso-in Hall)

Severozápadně od Tódai-dži, nepřístupná budova pokladů, ve které jsou uloženy religiózní předměty z chrámu Tódai-dži, nebo např. předměty, které se do Japonska dostaly po Hedvábné stezce (je nazývána „konečnou stanicí Hedvábné stezky“). Je tu uloženo celkem asi 9 tisíc výtvorů orientálního umění především z 8. století z Indie, Íránu, Řecka, Říma, Egypta a zejména z tchangské Číny a Japonska období Nara.

Narský park (奈良公園 / Nara Park)

Narský park je rozsáhlý park se spoustou krotkých jelínků, poslů božstev. V parku se nachází svatyně Kasuga Taiša, postavena v r. 768, aby chránila staré hlavní město Heidžókjó. Současně byla rodovou svatyní Fudžiwarů, nejvlivnějšího rodu té doby. Přístupové cesty i komplex svatyně zdobí velké množství závěsných i kamenných luceren. Můžete návštívit i buddhistický chrám Kófuku-dži, který byl založen v r. 710. Je známý zejména pětistupňovou pagodou, která patří k nejvyšším v Japonsku.

Národní muzeum Nara (奈良国立博物館 / Nara National Museum)

Většinu exponátů tvoří buddhistické umění (sochy, malby, umělecké předměty, historické písemnosti).

Jakuši-dži (薬師寺 / Yakushi-ji Temple)

Jakuši-dži je chrám sekty Hossó. Hlavním uctívaným je Buddha uzdravující (Jakuši Njorai). V r. 680 jej založil císař Tenmu pro uzdravení manželky císařovny. Byl zařazen na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO v r. 1998.


Himedži-džó (姫路城 / Himeji castle / Hrad Himedži)

Stojí na hoře Hime, kde ve výšce 45,6 m nad mořem byly postaveny kamenné základy hradu vysoké 14,85 m; celý hradní komplex má 82 budov; nejvyšší a hlavní budova hradu pak měří 31,5 m. Skvost japonské hradní architektury s promyšleným systémem obrany (labyrint cest), postaven v r. 1346, poté přestavován v 16. a 17. stol., pro své typicky bíle omítnuté stěny bývá nazýván také hrad Širasagidžó nebo Hakurodžó („Hrad bílé volavky“). Jedno z turisticky nejatraktivnějších míst Japonska a jeden ze tří velkých japonských hradů, často filmován (Ran Akiry Kurosawy, Poslední samuraj s Tomem Cruisem, James Bond – Žiješ jen dvakrát), je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO (1993).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář