Jdi na obsah Jdi na menu
 


Japonské ženy mění tvář

(13. října 2003) - Šikmé oči a černé vlasy se už Japonkám začínají zajídat. Díky uvolněnějším poměrům ve společnosti a novým metodám v kosmetické chirurgii, které nevyžadují použití skalpelu, mění japonské ženy tvář. Z operačních sálů plastických chirurgů vycházejí s kulatějšíma očima, větším nosem a vyhlazeným obličejem.

Japonská televize v hlavním vysílacím čase vysílá show s názvem Beauty Colosseum, kde zájemci o novou vizáž konzultují svůj krok s veřejností. Pořadu se účastní řada expertů na krásu, včetně plastického chirurga. Účinkující dostanou plastickou operaci zdarma.
"Kosmetická chirurgie nemívala valnou pověst," vzpomíná plastický chirurg Tošija Handa. "Slýchali jste o tom akorát v souvislosti s celebritami a barmankami." Pokud zrovna nemodeluje tváře v Beauty Colosseu, pracuje Handa jako asistent ředitele Otsukovy akademie kosmetické a plastické chirurgie, jednoho v nejznámějších řetězců klinik tohoto typu. Akademie má v Japonsku již 14 poboček.
Kosmetičtí chirurgové tvrdí, že nespokojenost s typicky asijským vzhledem pramení z fascinace západní kulturou, především hereckými idoly. Přesto ale většinu klientů plastických chirurgů tvoří lidé, kterým se prostě nelíbí jejich vzhled. Dnešní studentky, pracující ženy i ženy v domácnosti si mohou svobodně vybírat z objemného lesklého katalogu Otsukovy akademie.

Japonci už nechtějí vypadat jako jejich rodiče

Japonská společnost je nyní k plastické chirurgii mnohem tolerantnější. Dříve byla změna rysů zděděných po rodičích považována za neuctivost vůči nim a za zbytečnou marnivost.
"Moderní Japonky dodávají svému ženství více asertivity," vysvětluje Handa. Na havraní kštice už pomalu v japonských ulicích nenarazíte, neboť většina žen si teď vlasy barví. "Chtějí nechat části svého obličeje vyniknout. Je to sebevyjádření," soudí Handa.
Postoj Japonců vůči plastické chirurgii se dramaticky změnil také po zavedení nových a levných neinvazivních chirurgických technik. Desetiminutová operace víček vyjde na pouhých 50.000 jenů (přes 12.000 korun). Dalším, vysoce žádaným zákrokem, je ve Spojených státech tak populární botulinová injekce na upravení nosu a brady.
Miliony japonských domácností jsou televizí a ženskými časopisy masírovány informacemi o možnostech plastické chirurgie, a tak zájem o "předělávky" převážil nad eventuálními riziky. Nebezpečí ale existuje - policie nedávno začala vyšetřovat úmrtí čtyřiapadesátileté ženy po liposukci na jedné z tokijských klinik. A odborníci varují: Beauty Colosseum údajně může změnit komplex jednotlivce v celonárodní posedlost.

(TISCALI / ČTK)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář