Jdi na obsah Jdi na menu
 


Směry Ninjutsu - 1.díl

nija_4

Iga ryu Ninjutsu V roce 1049 se čínský válečný lord utkal s válečným lordem z provincie So. Ikai byl poražen a unikl do Ise v Japonsku. Zde žil a učil umění, ze kterého postupně vzešlo učení Ninjutsu. Učil dva muže, Fujiwaro no Chikada (také známého jako Gamon Gouji) a Hogenbo Tesshina. Učil je osmnácti základním čínským uměním.

Na následujícím seznamu jsou jména ninjů, kteří byli v té době Soke nebo Jonin některé z Iga Ninjutsu tradicí:

 Gamon Douji - Jiryaku era 1065 -1068
 Garyu Douji - Shoho era 1074 - 1076
 Unryu Douji - Shoho era 1074 - 1076
 Tozawa Hakunsai - Heiji era  1159
 Iga Heinaibe Yasukiyo - Eicho era 1096
 Ise Saburo Yoshimori - Heiji era  1159
 Togakure Daisuke - Shogen era 1207 - 1210
 Kumogakure Gen-an - Kencho era 1249 - 1255
 Tozawa Sein - Shouou era 1288 - 1292
 Tozawa Nyudo - Kenmu era  1334 - 1335
 Hachiman Hyouun - Kouryaku era  
 Kuryuzu Hakuun - Oiei era  1394 - 1427
 Tozawa Ryutaro - Chokyo era 1487 - 1488
 Momochi Sandayu I. - Tenmon era 1532 - 1554
 Momochi Sandayu II. - Tensho era 1532 - 1554
 Iga Heinai Saemon no Jo Ienaga - Tenmon era 1532 - 1554
 Kamihattori Heitaro Koreyuki (první syn) - Genna era  1532 - 1554
 Nakahattori Heijiro Yasuyori (druhý syn) - Genna era  1615
 Shimohattori Heijuro Yasunori (třetí syn) - Genna era  1615


Iga Heinai Saemon no Jo Ienaga byl 12. generace po Iga Heinaibe Yasukiyo. V současnosti je otázkou, je-li 12 generací Iga ryu nebo jsou-li všechny z té samé rodiny
a je tu 12 generací pouze v rámci rodiny Iga. Je zároveň považován za zakladatele Kumogakure ryu Ninpo.

Provincie Iga je nyní známa jako prefektura Mie. Níže jsou uvedeny školy Ninjutsu, o kterých je známo, že existovaly v oblasti Iga.

 

Iga ryu, Kumogakure ryu, Gyokko ryu, Rikyoku ryu, Tsuki - Ichimu ryu, Hattori ryu, Taki ryu, Yoshimori ryu, Uchikawa ryu, Gikan ryu, Hakuun ryu, Togakure ryu, Takino ryu, Sawa ryu, Gen ryu, Momochi ryu, Genjitsu ryu, Ryumon ryu, Tento-happo ryu, Goton-juppo ryu, Kadono ryu

Koga ryu

V éře Tenkyo (938-946) Mochizuki Saburo Kaneie, třetí syn Suwa Saemon Minamoto Shigeyoriho (lorda z provincie Shimano), bojoval proti rodině Taira. Tento konflikt byl převážně proti Tairovi no Masakado, který vedl revoltu. Za hrdinství, které Mochizuki prokázal během bitvy, dostal část země v regionu Koga, který leží jihozápadně od provincie Omi (ve středním Japonsku, ne na východě, jak uvádějí mnohé knihy). Následoval pak obvyklý zvyk samurajů a změnil své jméno na Koga Omi no Kami Kaneie. Jeho syn Omi no Kami Iečika studoval umění Genjutsu u budhistického mnicha jménem Tatsumaki Hoshi. Iechika žil v Otaki no Sho Tatsumaki v Koga. To je pravděpodobný původ Ninjutsu z Koga ryu.

Zde jsou uvedení následovníci Koga ryu:

Ienari, Ienaga, Iekiyo, Iekuni, Ietoo, Ieyoshi, Yoshiyasu

Osoba, která je uvedená jako oficiální 2. Soke Koga ryu měla tři děti, jménem Koga Tenryu, Koga Chiryu, Koga Aranami. V regionu Koga se během let objevilo něco okolo 53 rodin ninjů. Zde jsou některá ze jmen těchto Ryu-ha:

Koga ryu, Taro ryu, Omoto ryu, Sasaki ryu, Shinpi ryu, Kuriya ryu, Hiryu ryu, Byaku ryu, Taira ryu, Tomo ryu, Fujiwara ryu, Sugawara ryu, Isshu ryu, Tatara ryu, Tachibana Hachi Tengu ryu, Kawachi Yon Tengu ryu

Každá škola měla ve své historii prominentního jinju s velkými dovednostmi. Následují jména některých škol ninjů a jejich nejslavějších členů:

Hakuryugumi (Hakuryu rodina). Říká se, že pocházejí z Koga.

Katuragi Tango no kami, Kiyama Shika no suke, Wada Iga no kami, Mochizuki Izumo no kami, Uda Tonai, Sugitani Yotoji, Oki Ukontaro, Akutagawa Sakyomaru

Tachibana Hachitengu Gumi

Endo Mushanosuke, Sekiguchi Genjuro, Kounishi Tomogo, Kido Yamato no Kuni

Kawachi Yon Tangu ryu (4 ďábelské školy z Kawachi)

Tatsumi Jiro, Honda
Chikuzen no kami, Shinno Kuranosuke

Později se v regionu Koga objevily tři další rodiny ninjů jménem Ugai, Naiki a Akutagawa. Společně s Mochizukim se těchto pět škol (včetně Koga ryu) dostalo do popředí tradice Koga Ninjutsu.

1449-51 je zapsáno pět následovníků ninja ryu:

Koga Saburo, Mochizuki Goro, Ugai Ryuhoshi, Naiki Fujibe, Akutagawa Kazuma

Akutagawa Kazuma bojoval s kopím v Sasaki armádě, která bránila shoguna Ashikaga Yoshihisu. Tato rebelie se nazývala "Maganari no Jin".

 

znak_koga_ryu_mon, velikost: 4.22 KB, obrázek se otevře v novém okněKoga ryu mon

Zbytky éry Nambuko (1330) ze severní a jižní části impéria se rozdělily do různých částí Japonska, většinou do oblastí Koga a Iga. Někteří z těchto lidí pomohli vytvořit 53 rodin Koga Ninjutsu. Z těchto 53 rodin tu bylo osm starších rodin: Koga, Mochizuki, Ugai, Naiki, Akutagawa, Ueno a Nagano. Byly nazávány silnou osmičkou. Používali učení Hiryugumu a Hakuryugumi a zároveň byli mistři Ninjutsu. Z 53 ninja rodin bylo osm nejsilnějších a na nejvyšší úrovni. Těchto osm se nazývalo "Kocha Hachi Tengu" a používaly Kadono ryu a Nagano ryu. Jeden z domů, který jednou patřil rodině Mochizuki stojí dodnes v prefektuře Shige. Rodina Sasaki byla Daimyo (Japonští lordi) z oblasti Koga a zaměstnávali několik rodin ninjů. Ninjové Jonin, kteří pracovali pro rodinu Sasaki mezi 1487 - 89 byli Mochizuki Yajiro, Ugai Senshu, Nakai Gohyoe, Akutagawa Tenpei, Koga Saburo II.

5. června 1570 svolal Sasaki Yotei ninji z obou škol, Iga ryu a Koga ryu, ke břehům řeky Yashu. Toto shromáždění se týkalo finální bitvy s Oda Nobunagaem. Ze školy Koga přišli i další Koga samurajové. Absolvovali intenzivní trénink od Koga ninjů v bojové strategii Ninjutsu. Z této strategie zároveň vyplývá čest a etika ninjů. Ačkoli byli samurajové, nebáli se použít "neetické" přístupy ninjů.
Sasakiho armáda byla rozdělena do tří odlišných částí podle dovedností. První vlna se skládala ze čtyř ninjů, byli zde Mikumo ryu, Takanose ryu, Mizuhara ryu a Inui ryu. Druhá vlna ninjů se skládala z ostatních 53 rodin. Třetí vlna zahrnovala Sasaki samuraje společně s některými Koga ninji. V rezervě bylo 3000 samurajů z rodin Tanemura, Niimura a Kawai. Během bitvy Mikumo Iyo no Kami, samuraj ve službě jedné ze sekcí patřících na stranu Sasakiho, přestoupil k armádě patřící Odovi a zaútočil na Sasakiho armádu zezadu. Důsledkem toho byl Sasaki poražen a jen stěží se mu podařilo uniknout bez zajetí.

Tanemura Ihachiro byl Koga ninja Jonin po mnoho let a učil nindžovskou historii a techniky spisovatele
jménem Gingetsu, který později napsal knihu nazvanou "Ninjutsu no Gokui" (Tajemství Ninjutsu). Techniky popsané v knize jsou podobné technikám Togakure ryu z oblasti Iga.

Bitva u Sekigahary

Hrad Fushimi, který je situován jihovýchodně od města Kyoto, patřil rodině Torii spřízněné s Tokugawou, budoucími shoguny. V tomto hradě žilo přibližně 400 ninjů z rodin Koga.
Během pobytu na hradě zahynulo v boji přibližně 100 Koga ninjů. Když se Tokugawa Ieyasu stal shogunem držel památeční službu za ninji zabité v boji.

Shimabara no ran - rebélie Shimabara

V roce 1637 bylo na Kyushu do oblasti Shimabara vysláno 10 Koga ninjů, aby získali potřebné informace
, dříve než zaútočí vládní samurajové proti Shimabarovým křesťanům, kteří se zabarikádovali v hradě Hara na protest proti perzekuci a exekuci křesťanů v Japonsku.

Zde jsou jména a věk zmíněných Koga ninjů:

 

Mochizuki Heidayu 63
Akutagawa Kiyouemon 60
Iwane Kanzaemon 56
Kamogai Kanuemon 56
Tomie Gohei 53
Iwani Kanbei 45
Natsumi Kakunosuke 41
Mochizuki Youemon 33
Akutagawa Shichirobei 25
Yamanaka Judayu 24

První dva ninjové uvedení na seznamu zároveň bojovali v bitvě Sekigahara. Všichni přijeli do oblasti Shimabara 4. ledna 1638, aby prověřili hloubku hradního příkopu, stav cest
v oblasti okolo hradu a obecné podmínky týkající se hradu Hara.

21. ledna vnikli do hradu s úmyslem ukrást 10 pytlů rýže a snížit tak zásobu jídla pro rebely. Ukradli 13 pytlů. Zároveň zkoušeli poslouchat, o čem rebelové mluvili a doufali, že získají nějaké informace týkající se jejich příštích plánů. Ale protože pro ninji vypršel čas, kdy byli ochránci společnosti, neměli už příležitost studovat jednotlivé místní japonské dialekty. Stalo se potom to, že nebyli schopni rebelům přesně porozumět.

27. ledna Mochizuki, Natsumi, Yanaka. Akutagawa a Tomoi zaútočili na východní vstup do hradu Hara. Akutagawa spadl do díry, která sloužila jako zákop. Ale strážci jeho uslyšeli hluk, který učinil svým pádem a a začali střílet mušketami. Akutagawa byl zasažen. Mochizuki se mu snažil pomoci, ale byl zasažen rovněž. Ale všem pěti se podařilo uprchnout.

Samurajové, kteří teď věděli, že ninjové pro ně nejsou užiteční, je poslali domů. Nakonec samurajové zaútočili na křesťany a povraždili je. Věří se tomu, že mnoho ninjů z obou škol, Koga a Iga, pomáhali křesťanům před bitvou i při ní.  Koga ryu přežily do poloviny 20. století prostřednictvím jednoho muže Fujita Seiko (1899 - 1966). Říká se, že byl 14. soke z Koga ryu, pro toto tvrzení však neexistují žádné důkazy. Za druhé světové války vedl malé speciální jednotky v džunglích. Existuje kniha nazvaná "Ninjutsu No Gokui" (Tajemství Ninjutsu), kterou napsal Gingetsu, jenž studoval techniky a historii dlouhého období od Tanemura Ihachiro, stoupence Koga. Techniky popsané v této knize jsou velice podobné technikám v Togakure ryu z Iga.

Ty, kteří o sobě tvrdí, že jsou "mistři" školy Koga, je třeba považovat za herce, nic jiného. Vzhledem k tomu, že pohyby těla u Iga ryu a Koga ryu byly velice podobné, nemá "údajné Koga ryu", které se dnes učí, příliš podobného s Togakure ryu a jinými tradičními systémy z Iga a Koga.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář